Program je namijenjen svima koji već jesu mentori ili to tek žele i namjeravaju postati. Mentor/ica je zaposlenik tvrtke u kojoj učenik odrađuje praktični dio obrazovanja i osposobljavanja, koji mora imati odgovarajuće zanimanje ili iskustvo u obavljanju poslova, a čija je odgovornost da učenici tijekom praktične nastave steknu određene kompetencije predviđene standardima zanimanja, kvalifikacije te strukovnim kurikulumom. Osim odgovarajuće kvalifikacije, mentor/ica treba posjedovati kompetencije mentora, tj. znanja, umijeća i sposobnosti o poučavanju učenika. On ili ona u suradnji s učiteljem srednje škole koju učenik pohađa, realizira, rukovodi i nadzire rad učenika. Ovim programom mentori/ce stječu kompetencije koje ih pripremaju za vođenje učenika tijekom njihovog osposobljavanja na radnom mjestu.
Polaznici programa imat će priliku upoznati se s elementima strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj, steći znanja iz pedagogije, kulture rada u radnim procesima i kompetencije za samostalnu pripremu i provedbu osposobljavanja učenika u poduzeću.
Program za edukaciju mentora razvijen je u okviru projekta „Jačanje kapaciteta komora i partnera za pomoć malim i srednjim poduzećima za uključivanje u naukovanje - Cap4App“ sufinanciranog sredstvima Europske unije, kojeg je Hrvatska gospodarska komora pokrenula u partnerstvu s Federalnom gospodarskom komorom Austrije.
Edukaciju će voditi prof. dr. sc. Dijana Vican, rektorica i doc. dr. sc. Daliborka Luketić sa Sveučilišta u Zadru i predstavnici HGK.
Svi polaznici koji uspješno završe edukaciju dobit će certifikat Sveučilišta u Zadru i certifikat Hrvatske gospodarske komore, te radne materijale.
Sadržaj programa:
1. sustav strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj
2. pedagoški aspekti naukovanja
3. planiranje i programiranje poučavanja i učenja u radnom okruženju
4. vrednovanje i ocjenjivanje učenika
Po završetku edukacije polaznik će:
• steći znanja o sustavu strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj;
• znati planirati i organizirati program praktične nastave, definirati različite aktivnosti koje učenik može izvršiti, a koji će postati učenikov stvarni plan rada;
• znati koristiti najprimjerenije pedagoške strategije, metode i stilove poučavanja;
• pratiti, voditi i savjetovati učenika tijekom učenja;
• poticati cjeloviti razvoj i socijalne kompetencije učenika;
• poticati učenika na učenje na radu, pomagati učeniku u učenju primjereno njegovim predznanjima.
Edukacija se preporuča zaposlenicima tvrtki koje planiraju primiti učenike na bilo koji oblik praktične nastave - budućim mentorima i zaposlenicima poduzeća koja već primaju učenike na neki od oblika praktične nastave – mentorima.
Sudjelovanje u edukacijskom programu je besplatno, a prijave su moguće do popunjenosti kapaciteta.
Organizatori će sudionicima koji putuju na edukaciju u Zagreb pokriti troškove smještaja. Molimo naznačite u prijavi ukoliko je potrebno organizirati smještaj.
Prijavnicu možete ispuniti ovdje.
Cap4App operativni jezik je engleski. Ovdje možete pročitati sažetak sadržaja na hrvatskom jeziku.
Print page